PVC pencere mi, uPVC mi, PVC-u mu?

PVC pencere üreticileri bazen PVC, bazen uPVC bazen de PVC-u adını kullanıyorlar ürünü tanımlarken. Peki farkı nedir? PVC ve PVC-u farklı malzemeler midir? Ben de bu yazıya başlarken PVC pencere üreticileri dedim. Çünkü Türkiye’de bu pencereler PVC olarak bilindi, isim yaptı. Oysa PVC-u ismini kullanmak daha doğru. PVC ve PVC-u arasındaki farkı nedir merak ediyorsanız aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

PVC adı tek başına Polivinil Klorür (Polyvinyl Chloride) demektir.

PVC günlük hayatta çokça kullandığımız bir malzemedir ancak bu günlük hayattaki kullanımları genelde modifiye edilmiş (yumuşatma, esneklik kazandırma vb. amacıyla) PVC’dir. Oyuncaklar, kıyafetler, borular, kabloların yalıtımları vb. bir çok alanda PVC kullanılır.

PVC daha çok bu tip modifiye edilmiş kullanımlarıyla karşımıza çıktığı için modifiye edilmemiş, plastikleştirilmemiş (unplasticized) halini ayırt etmek için PVCu ismi kullanılır.

PVCu ve uPVC aynı şeylerdir. uPVC adı sonradan PVCu olarak daha yaygın kullanılmaya başlandı.

Pencerelerde de PVCu kullanılır. Yani plastisize edilmemiş, plastikleştirilmemiş, plastifiyan denilen katkı maddeleri katılmamış PVC kullanılır. Çünkü pencere profillerinin sert, rijit olması istenir.

Pencere üreticileri halkın dilinde yer etmiş hali ile PVC olarak ürünlerini pazarladıkları gibi bazen PVCu yada uPVC adını da kullanırlar. Bu onlara kalmış.
TS 5358 EN 12608 nolu standartta PVC-U: Sert Polivinilklorür profiller adı kullanılmıştır.

Anlam ayrımı:
PVC, pencerelerin ana malzemesi olabildiği gibi alüminyum pencerelerde ısı yalıtım bariyeri olarak da kullanılabilmektedir. Ancak PVC’nin sıcaklığa dayanımı ve mekanik özellikler poliamit kadar güçlü olmadığından ısı bariyeri olarak poliamit materyal kullanılması önerilmektedir.