Alüminyum profildeki yuvalara doğru diş açmanın önemi

Alüminyum profillere ısı yalıtım bariyeri monte edildikten sonra kesme mukavemet değerlerinin yüksek olabilmesi için uzmanlıkla yapılmış bir diş açma işlemi vazgeçilmezdir.

Pencere ve cam cepheler binaya ışık ve yaşam kalitesi getirir. Alüminyum çerçeveler bu noktada hafif olmaları, hem yüksek rijitlikleri hem de sıcaklık ve nem değişikliklerine karşı dayanıklı olmaları nedeniyle ilk tercihtir. Metal profilin iç ve dış kabukları arasında bulunan cam elyaf takviyeli poliamit bariyerler ısı yalıtımı sağlayarak rahat bir ortam iklimi olmasını sağlar.

Yalıtım profili (bariyeri) ve alüminyum profil biçimsel bir uyum ve kuvvetli bir geçmeye sahip olmalıdır. Bunun temel koşulu yalıtım bariyeri ayağının ve metal profildeki ayak yuvasının birbirine tam uyarlanmış geometrilerde olmasıdır. (Şek. 1).

Şekil 1: Alüminyum profildeki yuvaya yalıtım bariyerinin ayağı yerleşir. Plastik profilin ve kavitenin geometrileri birbirlerine uyumlu olmalıdır.

aluminyum profildeki ısı bariyeri yuvaları
ısı yalıtım bariyeri montajı

İlk adımda alüminyum kavitenin her iki burnuna diş (tırtık) açılır. Poliamit yalıtım bariyerleri  metal profillerin iç ve dış kabuklarının arasına sürüldükten sonra, ısı bariyeri sıkma makinesindeki diskler metal profildeki ayak kavitesindeki tırtıklı burunları (dişlerin) poliamit bariyere doğru iter. Basınç aracılığıyla profil burnundaki tırtıklar (dişler) her iki taraftan da poliamit bariyeri ısırır ve sıkıca tutar.(Şek. 2).

Şekil 2: Adım adım kesme mukavemetine sahip birleşim: diş açma, bariyeri içeri sürme ve bariyeri sıkma

Bu şekilde oluşan kompozit (ısı bariyeri takılmış ve sıkıştırılmış) profil uzun bir süre çok çeşitli yüklere dayanmalıdır: üstelik en başından itibaren. Örneğin; toz boyama sırasında yüksek sıcaklıklar veya daha sonra uygulama sırasında sıcak ve soğuk etkileri. Bu nedenle sorunsuz bir şekilde oturan bir bağlantı olması şarttır. TS EN 14024 içinde bu çerçeve birleşimi için kesme mukavemeti konusunda asgari şartlar düzenlenmiştir.

Kayma direnci yüksek bir kompozit (ısı yalıtım bariyeriyle birleştirilmiş) metal profilin teşkil edilmesine farklı faktörler katkı yaparlar (Şek. 3):

  • Isı yalıtım bariyeri sıkma makinesinin sıkmayı sağlayan disklerinin basıncı sayesinde metal profilin çekici yalıtım profiline preslenir. ANCAK: Bu kuvvet bileşimi malzemeye bağlı olarak sıcaklıkta ve toz boya kaplamada zayıflar.
  • Boyanın fırınlanması sırasında Coex sızdırmazlık misinasının yapışkan cidarı erir. Poliamit ve alüminyum arasındaki kılcal derzleri doldurur ve bunları su geçirmez şekilde mühürler. Bu yapışkan tabaka ayrıca ek bir kayma emniyeti sağlar. ANCAK: Bu kuvvet, birleşimin dayanıklılığını sağlamak için tek başına asla yeterli değildir.
  • Şekil 3 içinde görüldüğü gibi metal profildeki ayak yuvası burnundaki keskin dişler, kompozit profilin yüksek kesme mukavemetinin uzun süre kalıcı olmasını sağlar.
profillere diş açma

Şekil 3: Kesme mukavemetine çok çeşitli faktörler etki eder. Ancak sıcaklık etkisinden ve yıpranmadan sonra yalıtımlı kompozit profilde gerekli tutuşu sağlayan tırtıkların (mavi) dişleridir. Özellikle yüksek bir sıkma basıncı (sarı) kötü bir diş açma prosesini kompanse edemez.

Başka deyişle diş açma (tırtık) kalitesi, kesme mukavemetli bir bağlantı için özel bir anlama sahiptir. Örneğin aşınmış bir diş açma diski nedeniyle doğru yapılmamış bir diş açma işlemi yetersiz bir sonuca sebebiyet verir. İdeal dişler poliamit ile alüminyum arasında 4:1 oranı sağlandığında oluşmuş olur. (Şek. 4).

alüminyum profillere diş açma

Şekil 4: Diş açma (tırtık) kalitesi önemlidir: Şematik olarak solda doğru şekilde yapılmamış diş açma, ortada yeterli diş açma, sağ tarafta optimal poliamit-alüminyum oranına sahip keskin diş açma gösterilmektedir.

Birbirine uyarlanmış bir birleşim geometrisi ile kombine edilerek keskin dişler açılması ile kalıcı, sağlam bir kompozit profil elde edilir. Bu sayede üreticiler yüksek kalite standardına ulaşır, norm koşulları yerine getirilmiş olur. En iyisini son olarak söyleyelim; alüminyum pencerelerinden uzun vadede memnun olan müteahhitler ve son kullanıcılar.

İlginizi çekebilecek diğer konular için:

ısı yalıtım bariyeri nedir?

Poliamit / PVC ısı bariyeri farkı nedir?

Alüminyum profillere ısı bariyeri nasıl takılır?

EN 14024 standardı

Poliamit yalıtım profili teknik özellikleri