İnşaat teknik şartnamesinde alüminyum doğrama ve giydirme cephe

Önemli projelerin inşaat teknik şartnamesi metinlerinde yer alan; alüminyum profil, pencere ve giydirme cephe sistemlerini tanımlayan bölümlerin bazı başlıklarını bu sayfada bulabilirsiniz.

İnşaat teknik şartnamesi içinde yer alabilecek bu başlıkların içerikleri elbette projelerin ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Yine de bu listeden bir yol gösterici, bir kontrol listesi olarak faydalanabilir ve ihmal ettiğiniz hususlar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

İnşaat teknik şartnamesi içinde alüminyum profiller, ısı yalıtımlı alüminyum profiller, giydirme cephe ve alüminyum doğrama başlıklarını inceleyeceğiz.

inşaat teknik şartnamesi

Alüminyum Profiller

Mekanik özellikleri: Çekme, akma, kopma, sertlik değerleri

Koruyucu bant

Hammadde: Alüminyum profilin alaşım kompozisyonu

Yüzey işlem: Eloksal yada elektrostatik toz boyama özellikleri, kalite belgeleri (Qualicoat, Qualanod vb.), yüzey kaplama kalınlıkları, kontrol şekli

Isı Yalıtımlı Alüminyum Profiller

Isı yalıtımlı profiller
Isı yalıtımlı alüminyum profil, alüminyum profillerin ısı yalıtım plastikleri ile termal olarak bölümlenmesiyle oluşur.
Isı yalıtımlı alüminyum profillerde kullanılan ısı yalıtım plastikleri yüksek ısı farklarına ve yerine göre önemli yüklere maruz kaldığından termal ve mekanik özellikleri mutlaka tanımlanmalıdır. Isı yalıtım bariyeri tarifi; malzeme, boy, özellik (bkz: ısı yalıtım bariyeri teknik özellikleri)

Giydirme Cephe

Performans: Hava geçirgenliği, su sızdırmazlığı vb. (bkz: Giydirme Cephe)

Tarifi: Ekte prensip detaylar  sunulmalı; Silikon cephe, kapaklı cephe vb. ayrıca çubuk sistem, panel cephe vb. ve opak ve saydam bölümlerin tarifi

Diğer malzemelerin tarifi: Ankraj, civata vb.

Cam tarifi: Güneş ışığı geçirgenlik, ısıl geçirgenlik değeri vb. kriterlerin tayini (bkz: mimari cam performans kriterleri)

Cam ara boşluk çıtası tarifi: (metal yada sıcak kenar cam çıtası)

Garanti

Şantiye montajı

Temizleme ve koruma

İşçilik

Alüminyum Doğramalar

Performans: Hava geçirgenliği, su sızdırmazlığı vb. (bkz: Pencere Performans Kriterleri)

Tarifi: Açılım tipleri (bkz: pencere açılım tipleri), takozlar, körkasa, köşe yapıştırmalar, fitiller, drenaj vb. tanımlanması

İlginizi çekebilecek diğer konular için:

Alüminyum pencere, cephe için asgari şartlar, kalite şartları