Poliamit nedir?

Sıklıkla polyamid, polyamit yada poliamid olarak yazılsa da ingilizcesi polyamide olan kelimenin Türkçe’de doğru yazılışı “Poliamit” olmalıdır. Peki polyamid, pardon; poliamit nedir? PA nedir? Poliamit nerede kullanılır? PA, PA 6, PA 6.6 olarak ifade edilen malzemeler nelerdir? Poliamitin kullanım alanlarından biri, ısı yalıtımlı alüminyum profil teşkili için ısı yalıtım bariyeri olarak kullanımıdır.

Poliamit materyali hakkında daha genel bir bakış için aşağıdan devam ediniz.

Polyamidler yarı-kristal yapılı termoplastik polimerlerdir. Poliamit mühendislik plastiği olarak sınıflandırılır. (termoplastik çeşitleri için okuyunuz: termoplastikler)

İki tür poliamitten bahsetmek mümkündür. Bir temel materyalden yapılan poliamitler (örneğin PA 6) ve 2 temel materyalden yapılan poliamitler (örneğin PA66)

Poliamitler çok iyi mekanik özelliklere, bilhassa güçlü ve mükemmel kayma ve aşınma özelliklerine sahiptirler. Özellikleri, güçlü ve sert PA 66’dan yumuşak ve esnek PA 12’ye farklılıklar gösterir. Türüne bağlı olarak poliamidler farklı miktarda nem absorbe ederler, bu da boyutsal doğruluklarını ve mekanik özelliklerini etkiler.

Yarı mamülleri üretirken ekstrüzyon ve döküm prosesleri arasında bir farktan söz edebiliriz. Döküm prosesi daha büyük boyutlarda üretim, daha yüksek oranda kristallilik (mekanik dayanım) ve daha az iç gerilim sağlarken ekstrüzyon prosesi ise üretilen poliamit profiller ise daha ekonomiktir.

Özellikleri:

  • orta – yüksek mekanik dayanım, sertlik, rijitlik, mukavemet
  • yüksek mekanik sönümleme özellikleri
  • iyi yorulma dayanımı
  • çok iyi aşınma direnci
  • iyi kayma özellikleri

Not: İngilizce polyamide kelimesi Türkçe’de polyamid, poliamit, poliamid, polyamit gibi bir çok yazılışla kullanılabilmektedir. Doğrusunu Türk Dil Kurumu’na sordum. Cevap: “poliamit” Ancak çoğu kişi polyamid olarak aradığı için ben de bu sitede hep polyamid olarak bahsettim. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.