Low-e Isı Kontrol Camı

Low-e kaplamalı yalıtım camı ünitesi, enerji verimli pencere ve kapıların ana bileşenidir. Isıtma ihtiyacı duyulan mekanlarda, ki belli aylarda tüm yurtta geçerli olan bir durum bu, low-e camlar ile  ısı kayıpları tek cama göre %77, sıradan çift cama göre %50 azaltmak mümkündür. Bu sebeple low-e camlara yalıtım camlarının yeni nesli diyebiliriz ve standart olarak talep etmeliyiz. Isı kayıplarını düşürmek için camlarda yapılabilecek diğer iyileştirmeler sıcak kenar cam çıtası kullanımı, argon vb. soygaz kullanımı, 3 cam kullanımı olabilir.

Camın enerji performansını ısı kayıplarına ilaveten solar ısı kazançları ve gün ışığı geçirgenliği unsurlarını dikkate alarak değerlendirmemiz gerektiğini ve standart yalıtım camı, low-e yalıtım camı ve solar low-e yalıtım camı kullanarak sağlayabileceğimiz faydaları yalıtım camı ünitesi sayfasında okuyabilirsiniz.

Low-e camlar ısı kayıplarını azaltırken bu etki Ug: ısı iletim katsayısı ile ifade edilir.

Low-e kaplama camın hangi yüzeyinde olur?
Şişecam low-e kaplama her zaman camın 2. yüzeyinde oluyor. Ancak 3. yüzeyde de yapılması mümkün.

Low-e cam çalışma prensibi nedir?
Camdaki low-e kaplama en basit haliyle söylemek gerekirse içerideki ısının dışarıya kaçmasına engel olur. Low-e cam ısının dışarıya kaçmasına nasıl engel olur?

Low-e kaplama, kısa dalga boylu güneş ısısının camdan geçişine izin verir

Güneş ısısının %3’ü ultraviyole (mor ötesi), %44’ü görünür ışık, %53’ü ise kızıl ötesi ışık dediğimiz dalga boylarında yayılır. Yani güneş enerjisinin yaklaşık yarısı görünür ışıktan yarısı ise kısa dalga boylu kızıl ötesi ışınımdan yayılır.  Low-e kaplama kısa dalga solar kızıl ötesi ışınları yansıtmayarak içeriye girişine izin verir. Yani low-e camlar solar faktörü (güneş ısı kazancını) düşürücü bir etkiye sahip değildir. Buna pasif solar kontrol denir. Yazın soğutma ihtiyacı olmayan yani çok sıcak olmayan iklimlerde pasif solar kontrol demek ısıtma ihtiyacı olan zamanlarda güneş ısısının içeriye girmesine izin vererek ısıtma masraflarını düşürmek demektir. Yani low-e camlar yazları soğutma ihtiyacı olmayan coğrafyalar için solar low-e camlardan daha iyi bir tercihtir.

İçeriye girişine izin verilen güneş enerjisi ve evin ısıtma sistemi birlikte odayı ısıtırlar. İç ortamda ısı uzun dalga boylarında yayılır. Low-e cam bu uzun dalga boylu yayımı içeriye geri yansıtır.
Low-e: low emissivity yani yayımlılığı düşük demektir. Düşük yayımlılık yansıtma özelliğinin bir sonucudur. Low-e camlar uzun dalga ışımaları yansıtır. Işımalar dalga boylarına göre kısadan uzuna mor ötesi, görünür ışık ve kızıl ötesi ışık olarak sıralanır. Dünya görünür ışık yada ultraviyole radyasyon (yayım) üretmez. Dünya tarafından yaratılan tüm yayılım kızıl ötesi uzun dalga yayılımdır. Eşyalardaki ısı uzun dalga boylu ışıma yayar ve bu ışıma low-e camda yansıyarak tekrar iç ortama döner. Bu kaplamayı aynı bir termos gibi yansıtıcı ancak boşluklu bir yüzey kaplama olarak düşünün. Bu kaplama görünürlüğü etkilemez ancak uzun dalga yayınımı (ışımayı) yansıtır.

Referans:
sayfada kullanılan resim http://glassed.vitroglazings.com/ sitesinden alınmıştır.