Ahşap görünümlü alüminyum


Ahşap görünümlü alüminyum, alüminyum profillerin yüzeyine ahşap desenli film kaplanması ve fırınlanarak bu filmin üzerindeki desenin alüminyum yüzeyine transfer edilmesi ile elde edilir. Ahşap desen kaplama işlemi 2 aşamadan oluşur:

Öncelikle alüminyum profiller, elektrostatik toz boyama işlemine sokulur. Bu işemde ahşap desenin (meşe, çam vb.) tonunu (açık yada koyu) belirleyen kahve tonlarında astar boya uygulanır.

İkinci aşamada ise profillerin üstü ahşap transfer kağıdı ile kaplanır ve profilin 2 ucundan vakumlanarak fırınlanır. Fırınlama işleminde kağıt üzerindeki desen, alüminyum profil yüzeyine transfer olur ve işlemin sonunda filmler sökülür.

Astar boya ile farklı tonlarda, transfer kağıdı ile de farklı desenlerde yüzey elde edilebildiğinden sonuçta “astar tonu” x “transfer kağıdı deseni” kadar farklı çeşitte yüzey elde etmek mümkün olur.

Yalıtımlı alüminyum sistemlerin en önemli avantajlarından biri, pencere, kapı ve cephelerde dış yüzey rengi ve deseni ile iç yüzey rengi ve desenini farklı seçebilme özgürlüğüdür. Dışarıdan alüminyum eloksallı alüminyum profiller görülürken içeriden ahşap desen görüntüsü elde etmek çok mümkündür.

Ahşap desenli profillerin Qualideco sertifikasına sahip olmaları önerilir.

Ahşap görünümlü alüminyum doğramalar yukarıda görüldüğü gibi üretilir ve tamamen alüminyum mazlemedir. Doğramalarda gerçek ahşap kullanılması istenildiğinde ise diğer bir doğrama tekniği olan ahşap alüminyum kompozit pencere