Alüminyum Doğrama Profilleri

Alüminyum biyetlerin alüminyum ekstrüzyon yöntemi ile şekillendirilmesi, tezgahta soğutulması, standart yada özel boyda kesilmesi ve yapay yaşlandırmayla istenilen sertlik değerine kavuşturulması ile ham alüminyum profiller oluşturulur. Ham profiller standart olarak 6 metre üretilmekle beraber siparişe göre üretici ile anlaşıldığında farklı boylarla da sipariş edilebilir. Bazı bilgisayar programları kesim boylarını optimize ederek fireleri en aza indirmeyi sağlamaya yardımcı olur. Bu da uygulamacı için daha az fire demektir.

Termiklenmiş ancak hiçbir yüzey işlemine tabi tutulmamış alüminyum profiller ham profil (mill finished) olarak isimlendirilirler. Ham profillerin üzerinde alüminyumun tabiatı gereği 1-2 mikron oksit tabakası bulunur. Bu tabaka da alüminyumu oksitlenmeye karşı bir miktar korur. Ancak estetik açıdan göze hitap etmesi ve korozyondan korunması için bu ham alüminyum profiller yüzey işlemlerden birine tabi tutulurlar.

yalıtımlı alüminyum pencere

 

Alüminyum profil yüzey işlem çeşitleri

Alüminyum profiller çok çeşitli şekillerde üretilebildikleri gibi çok çeşitli yüzey görünümlerinde de üretilebilirler. Alüminyum yüzey işlemler ürüne istenen estetik görünümü kazandırmasının yanında profillerin korozyona ve aşınmaya karşı olan dirençlerini de arttırmaya yardımcı olur. Genel olarak 3 farklı yüzey işleminden bahsedebiliriz. Yüzey işlem çeşitleri hakkında ilgili bağlantılardan bilgi alabilirsiniz:

Eloksal, Anodik Oksidasyon, Anodizasyon (ing: Eloxal, Anodizing, Anodic Oxidation)

Elektrostatik Toz Boyama (ing: Powder Coating)

Ahşap Görünüm, Ahşap Desen (ing: Wood Effect)

Alüminyumun bir avantajı da ısı yalıtımlı profiller ile yapılan alüminyum doğramalarda mekanın içe bakan tarafındaki ve dışa bakan tarafındaki alüminyum parçaların farklı renklerde olabilmeleri hatta farklı yüzey işleme tabi tutulabilmeleridir. Bu sayede örneğin iç mekana bakan yüzeyde ahşap görünüm sağlanırken dış mekana bakan yüzeyde binanın dış mimarisindeki renge (örneğin naturel eloksal renge) sadık kalınır. Bu da alüminyum doğramaların bir diğer avantajıdır.

Alüminyum profillerin ısı yalıtımlı yapılması

Isı yalıtımlı alüminyum profil nedir?

Paketleme

Yüzey işlem sonrasında alüminyum profillerin görünen yüzeyeyleri koruyucu yapışkan bant ile kaplanır. En doğrusu görünüm açısından hassas yüzeylerin koruyucu yapışkan bant ile kaplanması gerekliliğini sipariş aşamasında kararlaştırmak olacaktır.