Isıcam Sinerji ve Konfor

Isıcam Sinerji ve Konfor markaları ne anlama geliyor? Normal Isıcam ile Isıcam Sinerji ve Konfor camların farkları nedir? Öncelikle yazıyı okumanızı ve farkları anlamanızı rica ediyorum.

Isıcam

2 yada 3 cam panelin, yüzeyleri birbirlerine paralel olacak şekilde, kenarlarda ara boşluk çıtaları ile belli bir mesafede sabitlenmesi ve ara boşluktaki hava yada soy gazın sızdırmazlığının sağlanmasıyla oluşturulan saydam panellere yalıtım camı denir. Türkiye’de yalıtım camı yerine daha çok ısıcam tabirini kullanıyoruz. Oysa Isıcam, Şişecam firmasının bir markasıdır. Ancak Avrupa’nın en büyük 4 üreticisinden biri olan Şişecam’ın bu markası ülkemizde jenerik marka olmuştur, yani bu ürünlerin genel adı gibi kullanılmaktadır.

Sinerji ve Konfor

Cam teknolojisi son yıllarda hızlı şekilde gelişti. Sadece ısı yalıtımı değil, güneş kontrolü, ses yalıtımı, güvenlik gibi bir çok beklentimizi karşılar hale geldi. Konut proje geliştirici ve müteahitler için mimari cam seçimi ve performans kriterleri sayfasında teorik ve detaylı bilgiler bulunuyor. Şişecam da müşterileriyle iletişimini büyük konut projeleri ve iş merkezleri için bu teorik ve sayısal jargon üzerinden sürdürüyor. Yani bir plaza için cam seçimi yapılacak ise camlar Sinerji olsun yada Konfor olsun denmez, daha teknik konuşulur. Bu tür camlar hakkında daha detaylı bilgi ör. Şişecam Solar Low-e Cam sayfamda mevcut, okuyabilirsiniz. Ancak hane kullanıcılarının yani bir evi , bir işyeri olan herkesin bu teorik bilgilerle kafası fazla karışmadan güneş kontrollü ve ekstra ısı yalıtımı sağlayan seçeneklerden haberdar olması gerekiyor. Çünkü siz, biz, hepimiz bu yeni nesil ürünlerin ne gibi faydalar sağlayacağını bilmedikçe, konut geliştiricileri, mimarlar ve pencere montajı yapan firmalar da hep en ucuz, en niteliksiz ürünleri kullanma eğiliminde olacaklardır haklı olarak. İşte bu sebeple Şişecam, akılda tutması kolay olacak şekilde nitelikli Isıcam ürünlerine;

  • Isıcam Sinerji (Isıcam S)
  • Isıcam Konfor (Isıcam K)

 

isimlerini verdi. Ev ve işyerleriniz için cam seçimi, uzun yıllar konforunuzu ve enerji tüketiminizi etkileyecek bir karardır. Belki 20 sene o camı kullanacaksınız. Bu yüzden ilk yatırım maliyetinden çok daha önemlisi uzun yıllar faydasını görmeniz olacaktır.

Isıcam Sinerji

Isıcam Sinerji, kışın sıcağı içeride tutarak, ısı kayıplarını, tek cama göre %77, Isıcam Klasik®’e göre %50 azaltır, yakıt giderlerinden tasarruf sağlar.

Pencere önlerinin kışın soğuk olmasını önler. Camda buğu görme olasılığını en aza indirir.

Sadece %5 (doğrama+cam toplam fiyata göre) daha fazla ödeyerek camınızın sinerji özellikli olmasını isteyebilirsiniz. Senelerce kullanacağınızı göz önünde tutunuz. Standart çiftcam yerine Isıcam Sinerji® kullanılması durumunda yapılan ilave harcama, sağlanan enerji tasarrufu ile 1-2 yılda geri döner.

ısıcam sinerji - ısıcam S

Isıcam Konfor

Isıcam Konfor, aynı Isıcam Sinerji’de olduğu gibi, kışın sıcağı içeride tutarak, ısı kayıplarını, tek cama göre %77, Isıcam Klasik®’e göre %50 azaltır, yakıt giderlerinden tasarruf sağlar. Isıcam Konfor’u Isıcam Sinerji’den ayıran ilave özelliği; güneş ısısı girişini Isıcam Klasik®’e göre %40 azaltır ve soğutma giderlerinden tasarruf sağlar.

Pencere önlerinde kışın soğuk, yazın sıcak bölge olgusunu azaltır. Camda buğu görme olasılığını en aza indirir.

Sadece %10 (doğrama+cam toplam fiyata göre) daha fazla ödeyerek camınızın konfor özellikli olmasını isteyebilirsiniz. Standart çiftcam yerine Isıcam Konfor® kullanılması durumunda yapılan ilave harcama, klima yatırım maliyetinden ve ısıtma-soğutma  enerjisinden sağlanan tasarruf ile 1-2 yılda geri döner.

ısıcam konfor - ısıcam K

Cam Seçimi

Görüldüğü gibi Isıcam Sinerji’nin de Isıcam Konfor’un da ekstra ısı yalıtım özelliği var. Ancak Isıcam Konfor camda solar kontrol özelliği de var. Yani yazın soğutma masrafları doğan sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, pencereleriniz geniş ve direk güneş ışığı alıyor ise, hem soğutma masraflarınız düşer hem de iç mekanda cam kenarında güneş ışınlarından rahatsız olmadan oturabilirsiniz. Aynı sizin gibi eşyalarınız da güneş ışığından daha az etkilenir, kolay solmaz.

Yazları çok sıcak olmayan bir bölgede, doğrudan güneş ışığı almayan, kuzey cephe pencerelerinizde güneş kontrollü cam kullanmanıza gerek yoktur.Isıcam Konfor için fazladan masraf yapmak istemeyebilirsiniz ve Isıcam Sinerji ile yetinebilirsiniz. Buna siz karar verin.

Düzcam yani tek cam ısı yalıtımı açısından çok kötü değerlere sahiptir (k= 5.8 W/m²K.) Isıcam kullandığınızda ısı yalıtım değeri 2 kat daha iyi olmaktadır. (k< 2.9 W/m²K) Isıcam Sinerji yada Isıcam Konfor kullanıldığında (k= 1.1 W/m²K.) değerine ulaşılabilir. Buradan şu sonuç çıkıyor; Isıcam Klasik ile tek cam arasında yalıtım açısından ne kadar büyük bir fark varsa Isıcam Klasik ile Isıcam Sinerji ve Konfor camlar arasında da bu kadar fark vardır.

http://www.sisecamduzcam.com/tr/faaliyet-alanlarimiz/mimari-camlar/eviniz-is-yeriniz-icin-cam

En güncel ve doğru bilgiler için Isıcam ve Şişecam sayfalarından bilgi alabilirsiniz. Bana da sorumlarınızı alttaki yorum bölümünü kullanarak iletebilirsiniz.

Sorularınız: