Pencerede Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Pencerelerde ısı yalıtımı nasıl yapılır? sorusunun cevabı için sorunu tam olarak anlamamız lazım. Pencerenizi değiştirmeden pencerede ısı yalıtımını nasıl artıracağınızı mı öğrenmek istiyorsunuz? Bunun için yapılması gerekenleri pencereden soğuk gelmemesi için ne yapmalı  sayfasında okuyabilirsiniz.

Pencereniz alüminyum ise, ısı yalıtımı ancak ısı yalıtımlı alüminyum sistemler kullanılarak yapılabilir. Mevcut alüminyum pencere, kapı sisteminiz ısı yalıtımsız ise, ısı yalıtımı amacı ile çerçevelerinizin ve camlarınızın yeni ısı yalıtımlı alüminyum pencere ve kapı sistemleri ile değiştirilmesi gerekir, sonradan bu özellik kazandırılamaz. Sadece camlarınız ısı yalıtımlı yapılarak pencelerinizde yalıtım yeterli düzeyde sağlanamaz.

Sizin evde yapabileceğiniz iyileştirmeler olmasa da, üreticilerin sistem tasarımı aşamasında alüminyum pencereleri nasıl daha iyi yalıtımlı olarak tasarlayabileceklerini anlatan bir sayfam var. Siz de bu sayfayı okuyarak alüminyum pencere sistemi seçerken hangi tasarım özelliklerine dikkat edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu yüzden okumanızı tavsiye ederim: Alüminyum pencerelerde ısı yalıtımını iyileştirme

Eğer pencereniz ısı yalıtımlı alüminyum pencere ise ve yine de ısı yalıtımından memnun değilseniz yine önce pencereden soğuk gelmemesi için ne yapmalı sayfasını okumanızı öneririm.

Yeni ısı yalıtımlı pencerenizi seçerken: alüminyum pencerenin avantajları

Pencere seçerken hangi kriterlere dikkat edilir? Konuyu ilgili sayfadan öğrenin: Pencere Performans Kriterleri

Alüminyum pencerelerde ısı yalıtımı nasıl yapılır?

Hangi alüminyum pencere sorusunun cevabı maalesef “şu marka” demek kadar kolay değildir. Her markanın ucuzdan pahalıya birçok farklı ısı yalıtım değerinde pencere sistemi mevcuttur. Doğru seçim için pencereyi oluşturan elemanları ve bunların yalıtıma nasıl etki ettiğini bilmeniz gerekir. alüminyum pencerelerde ısı yalıtımını iyileştirme

Camı değiştirmekle yeterli yalıtım sağlanır mı?

Sadece camınızı ısı yalıtımlı cam ile değiştirmek size çok fazla bir konfor ve enerji kazancı sağlamayacağı gibi su buharı yoğunlaşmasının yani terlemenin yalıtımsız doğrama üzerinde belirgin şekilde görülmesine sebep olacaktır.

Isı yalıtımlı alüminyum doğramalar yalıtımsız doğramalara göre farklı sistemlerdir ve doğramalarınızı yenilemek istediğinizde tüm doğramalar yeni ısı yalıtımlı alüminyum doğramalar ile değiştirilmelidir.

Pencerelerde ısı yalıtımını etkileyen faktörleri okumak için:

alüminyum pencerelerde ısı yalıtımını iyileştirme

pencere performans kriterleri